Podsumowanie GFKM Leadership Conference 2022: Przywództwo włączające

Powrót do aktualności

W piątek 23. września w Olivia Sky Club odbyła się jubileuszowa, V edycja GFKM Leadership Conference. Tegorocznym tematem było przywództwo włączające. Celem wydarzenia było podkreślenie roli osób liderujących w tworzeniu włączających miejsc pracy oraz promowanie wartości takich jaki szacunek i współpraca.

Otwarcie konferencji

Konferencję otworzyła Prezeska GFKM oraz przewodnicząca i inicjatorka Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet – Jolanta Szydłowska, która w tym roku otrzymała tytuł Menedżerki Pomorza 2021 w zakresie CSR za aktywną pracę na rzecz równości i praw kobiet. Całe wydarzenie poprowadził Dominik Pieczewski, trener i konsultant Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Jako pierwszy wystąpił Miłosz Marchlewicz, menedżer komunikacji, promocji i projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W swoim wystąpieniu na temat rozwoju strategii D&I w biznesie podsumował wyniki badań realizowanych przez FOB na polskim rynku biznesowym. Po jego prelekcji nastąpiło uroczyste podpisanie Karty Różnorodności przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów. Dołączenie do Sygnatariuszy Karty jest kolejnym krokiem dla Fundacji i potwierdzeniem wyznawanych przez nią wartości.

W dalszej części konferencji wystąpiła Małgorzata Chrzanowska-Rokacz, ekspertka ds. różnorodności i relacji z otoczeniem w Grupie LPP. Podczas swojej prelekcji przybliżyła wyzwania stojące na drodze budowania inkluzywnego miejsca pracy z perspektywy dużej organizacji w modelu rozproszonym. Po krótkiej przerwie na kawę i pierwszych dyskusjach w kuluarach nadszedł czas na wystąpienie Michaliny Konkel. Dyrektorka ds. Rozwoju Organizacji w Diversity Hub i ekspertka w zakresie różnorodności skupiła się na zachowaniach przywódców w organizacjach. Podsumowała wyniki wielu audytów i wywiadów eksperckich oraz przedstawiła najlepsze praktyki osób liderujących.

Jako kolejne głos zabrały przedstawicielki IKEA Retail Polska – Natalia Gadacz (Kierowniczka ds. Budowania Przyjaznego Miejsca Pracy) i Katarzyna Kaczmarek (Liderka ds. Różnorodności, Równego Traktowania i Kultury Przynależności). Podczas swojego wystąpienia opowiedziały o projektach, inicjatywach i praktykach, które sprawiają, że IKEA jest miejscem przyjaznym pracownikom i dbającym o równość i różnorodność. Po kilku minutach przerwy swoje wystąpienie zaczęła Joanna Pruszczyńska-Witkowska, współzałożycielka i wiceprezeska Future Collars. Skupiła się na tym, jak wspierać równość w biznesie z perspektywy kobiet, ze szczególnym naciskiem na obszar IT. Przybliżyła wyniki badań na temat sytuacji kobiet na rynku pracy oraz przedstawiła kampanie oraz projekty, których jest inicjatorką.

Kolejną osobą prezentującą była Małgorzata Wypych, prezeska Mental Health Center i psycholożka, specjalizująca się w interwencjach kryzysowych i zarządzaniu stresem. Swoje wystąpienie przeznaczyła na rozważania na temat osób liderujących i pomocy psychologicznej dla pracowników. Skupiła się na wyzwaniach, przed jakimi stają liderzy i liderki w obliczu kryzysów członków ich zespołów oraz granicach i higienie psychicznej.

Gościni zagraniczna i panel dyskusyjny

Po przerwie obiadowej nadszedł czas na prelekcję gościni zagranicznej – Ann Allcock, która reprezentowała firmę doradczą Marshall E-learning Consultacy. Na co dzień jest Dyrektorką ds. Różnorodności, specjalistką w zakresie edukacji na temat DEI oraz wykładowczynią i trenerką. Podczas swojego wystąpienia w formie online skupiła się na autentyczności liderskiej w kontekście osób nienormatywnych. Wskazała na wyzwania, jakie stoją przez różnorodnymi liderami i rozwiązaniach, które przynoszą pozytywne skutki dla całej organizacji. Autentyczność i przywództwo są ze sobą bardzo mocno związane!

Ostatnie wystąpienie należało do Bogusława Wieczorka, Pełnomocnika Zarządu Olivia Centre ds. PR. Zaprezentował on praktyki wykorzystywane przez największe centrum biznesowe w Polsce, które mają na celu dbanie o spójność społeczności i integrację otoczenia rezydentów Olivii. Po części skupionej na prelekcjach i wzajemnej inspiracji naszedł czas na clue programu – panel dyskusyjny! Praktyki włączające i pielęgnowanie różnorodności to piękne idee, które przynoszą wiele korzyści, ale często pomija się fakt trudności z nimi związanych. Wyzwania związane z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań i polityk w firmach to druga strona medalu i równie ważny (jeśli nie najważniejszy) element w związku z przeprowadzaniem zmiany w organizacji. Podczas dyskusji mogliśmy poznać opinię nie tylko prelegentów, ale także gościa specjalnego Mario Zamarripy – Dyrektora ds. Zrównoważonego Rozwoju w ERGO Hestii. Po panelu dyskusyjnym nastąpiło oficjalne zakończenie konferencji.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym, przemawiającym, dyskutującym i wspierającym nasze wydarzenie. Ponownie kłaniamy się partnerowi głównemu wydarzenia Olivia Centre oraz patronowi honorowemu Prezydent Miasta Gdańsk! Podziękowania za wsparcie organizacji wydarzenia dla Inkubator Starter, Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation i Divercity+ ! Dziękujemy partnerom merytorycznym oraz medialnym: MBA Portal, Poradnik Przedsiębiorcy, Dziennik Bałtycki i trójmiasto.pl!

Tak naprawdę to jeszcze nie koniec, to dopiero początek. Po konferencji wychodzimy bogatsi w wiedzę i zanosimy ją dalej. Jedno jest pewne: rzeczywistość, nie tylko tę biznesową, tworzymy wspólnie. Choćby dlatego warto jest być otwartym na współpracę i inny punkt widzenia. Po więcej zdjęć z wydarzenia zapraszamy na naszą stronę na Facebook’u. Do zobaczenia w przyszłym roku!