Rok Lidera 2022 – raport z badania polskich menedżerów i menedżerek

Powrót do aktualności

Wyniki projektu badawczego Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów – „Rok Lidera” – są już dostępne. Jakie są kompetencje, potrzeby rozwojowe oraz wyzwania menedżerów zatrudnionych w Polsce? Jak liderzy i liderki podsumowują 2022 rok? Pobierz bezpłatny raport już teraz!

W zeszłym roku Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów zdecydowała się na realizację zupełnie nowego projektu – „Rok Lidera”. To badanie, które ma na celu diagnozę potrzeb rozwojowych, kompetencji oraz wyzwań menedżerów zatrudnionych w Polsce.

Teraz, dzięki kolejnej edycji można jeszcze lepiej poznać zmiany na polskim rynku pracy oraz perspektywy osób liderujących w organizacjach. W tym roku wzięło w nim udział 400 menedżerów (52 proc. kobiet i 48 proc. mężczyzn) z różnych organizacji – 156 z małych, 138 ze średnich i 106 z dużych przedsiębiorstw z całej Polski.

Celem badania było zweryfikowanie wyzwań oraz potrzeb menedżerów pracujących w Polsce. Przede wszystkim uwzględniono perspektywę roli liderów, którą pełnią na co dzień. Wśród poruszonych kwestii znajdują się: komunikacja w firmie, emocje i poczucie samotności, najpopularniejsze zjawiska oraz różnice w spostrzeżeniach średniej i wyższej kadry zarządzającej. Skupiono się także na tematyce wsparcia, którego potrzebują od swoich organizacji menedżerowie i menedżerki w zakresie rozwoju kompetencji przywódczych.

Zwieńczeniem całego projektu jest ogólnodostępny raport, który możecie pobrać korzystając z przycisku poniżej! Oprócz analiz i wniosków znajdują się tam także komentarze wykładowców, trenerów oraz specjalistów Szkoły Biznesu im. Profesora Wojciecha Rybowskiego.

Z raportu dowiesz się:

  • Jak Liderzy podsumowują 2022 rok – co było dla nich największych wyzwaniem i co ich najbardziej rozczarowało
  • Jakie nadzieje i wyzwania czekają na Liderów i Liderki w tym roku oraz jakich umiejętności będą potrzebować najbardziej
  • Jak Liderzy oceniają swój dobrostan w miejscu pracy, na ile realizują swoje potrzeby zawodowe i co ich motywuje
  • Jakie błędy osoby na stanowiskach kierowniczych popełniają najczęściej
  • Jak często firmy podejmują działania mające wpływ na swoje otoczenie i życie innych osób
  • W jaki sposób różnią się spostrzeżenia kadry średniego i wyższego szczebla

pobierz raport „rok lidera” 2022

 

Co wysuwa się na pierwszy plan?

Pytani o ogólne podsumowanie 2022 roku menedżerowie i menedżerki mówiły, że był to dobry rok, ale trudny, ciężki i pełen wyzwań. Wśród najczęściej popełnianych błędów wskazywano przede wszystkim kwestie komunikacji: niedbanie o własne relacje z pracownikami, niezwracanie uwagi na zjawiska występujące w relacjach pomiędzy pracownikami, nieudzielanie informacji zwrotnej, problemy z delegowaniem zadań i podejmowanie niejasnych decyzji. Warte uwagi są również różnice między odpowiedziami przedstawicieli średniej a wyższej kadry menedżerskiej. Więcej szczegółów w raporcie!