Stereotypy na temat płci | Podcast Wysokich Obcasów

Powrót do aktualności
Z okazji Dnia Kobiet trenerka GFKM, ekspertka w zakresie psychologii rodzaju oraz profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka mierzy się ze stereotypami na temat płci w ramach podcastu Wysokich Obcasów.

Czy różnice między kobietami a mężczyznami faktycznie są tak ogromne? Skoro nie, to skąd biorą się te wszystkie stereotypy? Jakie są ich konsekwencje i jak wpływają na środowisko pracy?

Stereotypy utrwalone w książce „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” wciąż się za nami ciągną, nawet 30 lat po jej wydaniu. Pracowniczki są często oskarżane o nadmierną emocjonalność, a pracownicy potrafią być piętnowani po wzięciu urlopu rodzicielskiego.

Natasza Kosakowska-Berezecka przewodniczy międzynarodowemu konsorcjum badawczemu Towards Gender Harmony, które bada współczesne rozumienie kobiecości i męskości w ponad 60 krajach. „Jesteśmy do siebie bardziej podobni niż różni” – odpowiada uczona, podsumowując wyniki badań m.in. na temat funkcjonowania społecznego kobiet i mężczyzn.

Zapraszamy do wysłuchania całości podcastu na stronie Wysokich Obcasów. Wystarczy kliknąć poniższy przycisk!

posłuchaj podcastu tutaj

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, zajrzyj na nasz kanał na YouTube! Tam znajdziesz między innymi zapis webinaru, w którym prof. Kosakowska-Berezecka wyjaśnia jak stereotypy i kwestia płci wpływa na pracę w organizacji oraz jakie korzyści niesie za sobą dbanie o równość płci.