Co daje zespołom równość i różnorodność 

Równość płci i różnorodność wciąż są pojęciami budzącymi w debacie społecznej wiele emocji. Dlatego do wielu zespołów zarządzających łatwiej jest przemówić językiem korzyści, przedstawić profity, które będą płynęły dla ich organizacji.  

Szersze spojrzenie – lepsze efekty

Przykłady na to, co daje równość i różnorodność płyną ze wszystkich stron świata. I nie chodzi tylko o to, że zespoły heterogeniczne w 87 procentach przypadków podejmują lepsze decyzje niż homogeniczne. Chodzi o wspólny interes pracowników i pracodawców. Dając osobom, które w jakiś sposób różnią się od ogółu lub są inaczej postrzegane – są mniejszościami, są kobietami, które powracają do pracy po urodzeniu dzieci itd. – poczucie, że należą do grupy i uczestniczą w podejmowaniu decyzji. Dzięki temu osiągamy zdecydowanie większy poziom zaangażowania, a to w oczywisty sposób przekłada się m.in. na wydajność pracy.  

Czym się różnią listy referencyjne kobiet i mężczyzn

Budując zespoły powinniśmy pamiętać, że różnice wciąż zaczynają się na poziomie CV i listu referencyjnego. Kobiece listy referencyjne są krótsze, mniej skoncentrowane na osiągnięciach. Zawierają więcej terminów nacechowanych stereotypami, więcej przymiotników typu „podstawowy”, więcej wątpliwości, więcej odniesień do życia osobistego.
Męskie listy referencyjne są natomiast dłuższe, bardziej skoncentrowane na osiągnięciach. Zawierają więcej przymiotników typu „ponad”, więcej odniesień do własnych publikacji, patentów, do CV.  

Fakty i mity dotyczące płci

Tymczasem zespoły innowacyjne to takie, które korzystają z tego, co najlepsze jest w populacji. Różny wiek, różne kręgi kulturowe, pewność wsparcia. Co ciekawe, w czasach covidowych aż 30 procent kobiet chciało zrezygnować z pracy, by zająć się dziećmi. To samo dotyczyło tylko 12 procent mężczyzn.  

Pamiętajmy też o powszechnych mitach dotyczących obydwu płci: że kobiety lepiej budują relacje, że mężczyźni lepiej zarządzają zespołami oraz, że kobiety są bardziej emocjonalne. Takie przekonania mają ogromny wpływ na podejmowane przez nas decyzje.  

Polecamy inne artykuły z cyklu o różnorodności: Kroki w drodze do równości i różnorodności oraz Kobieta i mężczyzna na rynku pracy

Więcej informacji znajdziesz w zapisie webinaru dr. hab. Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej na naszym kanale na YouTube:

Zapraszamy na nowe studia podyplomowe w GFKM: Polityka CSR w Firmie – zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczna

 

Strefa wiedzy