Jak chcemy być motywowani?

Co sprawia, że w danym zespole pracownicy są lepiej zmotywowani niż w innych? Jak chcemy być motywowani? Specjaliści od HR i psychologowie zajmujący się tematyką pracy i biznesu zwracają uwagę na wyniki badania “Indeks Doceniania”.

W ubiegłorocznej edycji „Indeksu Doceniania” wzięło udział ponad 1300 pracowników. Reprezentowali oni bardzo różne branże, takie jak handel, IT, produkcja, opieka zdrowotna, bankowość czy call center. Aż 67% nich pracowało w oparciu o samozatrudnienie, a 18% na umowie cywilno-prawnej. Około 69% pracuje w firmach z kapitałem polskim – reszta w firmach zagranicznych.  

Potrzeby pracowników w związku z docenianiem 

Uczestnikom badania zadano pytanie, w jaki sposób chcieliby być docenieni. Ankietowani mogli wymieniać więcej niż jedną odpowiedź. W ten sposób wyłoniono cztery główne czynniki. Na pierwszym miejscu znalazły się pieniądze (97% wskazań), na drugim szkolenia (91% wskazań), na trzecim podziękowanie (88% wskazań), a na czwartym wyróżnienie na forum (78% wskazań).

Znaczenie szkoleń

Menedżerowie coraz większą wagę przykładają do drugiego punktu. Co więcej, mówi się otwarcie, że ludzie, którzy rozwijają się w pracy są do niej zmotywowani. Pod hasłem szkolenie rozumie się bowiem nie tylko same kursy, wykłady i warsztaty. Bardzo ważna jest także możliwość rozwoju zawodowego w obrębie danej organizacji.

Kto powinien „podziękować”? 

Zadano też pytanie od kogo pracownicy chcieliby usłyszeć „dziękuję”. Dla wielu zaskakujące było to, że najczęściej podawaną odpowiedzią było „bez znaczenia” (73% odpowiedzi) – przy czym bez znaczenia nie oznacza, że nie oczekujemy podziękowań. Dopiero potem osoby badane zaznaczały odpowiedź od klienta (40%), a około 25% osób wskazało, że powinno to pochodzić od zespołu, w którym pracujemy. Tylko 14% osób wskazało na przełożonego

Informacje zwrotne

Od kogo najczęściej otrzymujesz informację zwrotną? – to było kolejne pytanie, które wpłynęło na indeks doceniania. Kolegów z zespołu wskazało 31% osób, przełożonego 28%, innych pracowników firmy 19%, a klientów wskazało 16% odpowiadających. Aż 60% badanych oczekuje natomiast, że będzie otrzymywać zdecydowanie więcej informacji zwrotnych na temat swej pracy, natomiast 31%, że trochę więcej. W sumie ponad 90% respondentów deklaruje potrzebę częstszego uzyskiwania informacji na temat sposobów i jakości wykonywanej przez nich pracy.   

Skuteczne motywowanie w praktyce

Zastanawiając się nad efektywnym docenianiem pracowników do głowy przychodzą nam często rozwiązania materialne. Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie chcemy być motywowani? Podsumowując, skuteczne motywowanie można często zacząć od lepszego przepływu informacji. Poprawa komunikacji, informacje zwrotne na temat wykonywanych zadań, podziękowanie za dotychczasowe efekty. Te elementy pozwolą na budowanie większego zaangażowania w pracę i w relacje w zespole. 

Więcej informacji na temat motywowania w miejscu pracy znajdziesz w poprzednim artykule: Jak postrzegamy siebie i innych w kontekście pracy?

Strefa wiedzy