Jak radzić sobie z fake newsami 

Część osób uważa, że fake newsy są jednym z największych powszechnych niebezpieczeństw XXI wieku. W ich rozpowszechnianiu pomagają użytkownicy social mediów, którzy często nie wiedzą, że udostępniają nieprawdę. Powszechne jest stwierdzenie, że coś udostępnia się w dobrej wierze, w trosce o to, by inne osoby były lepiej poinformowane np. o nadchodzącym zagrożeniu.  

Jak rozpoznać fake newsa 

Kluczem do uniknięcia propagowania fake newsów jest ich właściwe rozpoznanie. Bardzo często jest to stosunkowo proste – widzimy na pierwszy rzut oka, że użyto zdjęcia w sposób manipulatorski lub pochodzi ono ze strony, o której w jasny sposób na pierwszy rzut oka możemy powiedzieć, że jest fałszywa. Ale często serwisy, na których dane informacje są zamieszczane, zrobione są tak, by przypominały profesjonalne serwisy lub blogi ekspertów.  

Uważaj na to, z czym się zgadzasz 

Przypomnijmy też, że bardzo często nie mamy w sobie naturalnej podejrzliwości w stosunku do informacji lub sądów, które są zgodne z naszym światopoglądem. Wtedy łatwiej ulegamy chęci podania ich dalej lub opublikowania wraz ze swoim komentarzem.  

Prawdziwi eksperci, nie anonimowi 

Czytając informacje lub analizy powinniśmy zwracać uwagę na źródła danych. Bardzo często przywoływany jest anonimowy ratownik medyczny, który wygłasza opinie na temat szczepień. Anonimowy ekonomista zdradza przeciek dotyczący tajemnicy bankowej. A podawane „twarde dane” publikowane są w sposób przekłamany – np. w oparciu o pierwsze prognozy, a nie ostateczne wyniki. W oparciu o takie metody kreowane są materiały, które mogą mieć wpływ na podejmowanie decyzji np. o szczepieniach, ale też o tym, na kogo oddamy głos w najbliższych wyborach.  

Patrz, kto udostępnia 

Musimy też patrzeć uważnie na to, kto udostępniał daną informację – czy to nie było fake konto, czyli profil stworzony tylko do rozpowszechniania poglądów. Poznamy go po tym, co udostępnia, jakie ma zdjęcie profilowe, czy mówi coś o sobie i swoich bliskich, czy wreszcie ma normalnie wyglądającą sieć znajomych.  

I podkreślmy to jeszcze raz bardzo mocno: zwracamy uwagę na prawdziwe autorytety. Choć – jak możemy zauważyć na co dzień – statystyczny Polak posiada kompetencje trenera kadry narodowej w piłce nożnej, jest mistrzem techniki skoków narciarskich, posiada profesurę z biotechnologii i wirusologii oraz wieloletnie doświadczenie w badaniu katastrof lotniczych.

Więcej informacji znajdziesz w poprzednich postach z cyklu o social mediach: Najważniejsze zagrożenia ze strony social mediów  

Strefa wiedzy