Jak radzić sobie z fake newsami
Część osób uważa, że fake newsy są jednym z największych powszechnych niebezpieczeństw XXI wieku. W ich rozpowszechnianiu pomagają użytkownicy social mediów, którzy często nie wiedzą, że udostępniają nieprawdę. Powszechne jest stwierdzenie, że coś udostępnia się w dobrej wierze. W trosce o to, by informować inne osoby na przykład o nadchodzącym zagrożeniu.
Jak rozpoznać fake newsy
Kluczem do uniknięcia propagowania fake newsów jest ich właściwe rozpoznanie. Bardzo często jest to stosunkowo proste – widzimy na pierwszy rzut oka, że użyto zdjęcia w sposób manipulatorski. Możemy zauważyć, że pochodzi ono ze strony, której fałszywość możemy stwierdzić na pierwszy rzut oka. Często serwisy, na których dane informacje są zamieszczane, projektuje się w taki sposób, by przypominały profesjonalne serwisy lub blogi ekspertów.
Uważaj na to, z czym się zgadzasz
Przypomnijmy też, że bardzo często nie mamy w sobie naturalnej podejrzliwości w stosunku do informacji lub sądów, które są zgodne z naszym światopoglądem. Wtedy łatwiej ulegamy chęci podania ich dalej lub opublikowania wraz ze swoim komentarzem.
Prawdziwi eksperci, nie anonimowi
Czytając informacje lub analizy powinniśmy zwracać uwagę na źródła danych. Bardzo często przywołuje się anonimowego ratownika medycznego, który wygłasza opinie na temat szczepień. Anonimowy ekonomista zdradza przeciek dotyczący tajemnicy bankowej. „Twarde dane” publikuje się w sposób przekłamany – na przkład w oparciu o pierwsze prognozy, a nie ostateczne wyniki. W oparciu o takie metody kreuje się materiały, które mogą mieć wpływ na podejmowanie decyzji. Na przykład w kontekście szczepień, albo też o tym, na kogo oddamy głos w najbliższych wyborach.
Patrz, kto udostępnia
Musimy też patrzeć uważnie na to, kto udostępniał daną informację. Sprawdzać czy to nie było fake konto, czyli profil stworzony tylko do rozpowszechniania poglądów. Poznamy go po tym, co udostępnia, jakie ma zdjęcie profilowe, czy mówi coś o sobie i swoich bliskich, czy wreszcie ma normalnie wyglądającą sieć znajomych.
Podkreślmy to jeszcze raz bardzo mocno: zwracamy uwagę na prawdziwe autorytety. Choć – jak możemy zauważyć na co dzień – statystyczny Polak posiada kompetencje trenera kadry narodowej w piłce nożnej, jest mistrzem techniki skoków narciarskich, posiada profesurę z biotechnologii i wirusologii oraz wieloletnie doświadczenie w badaniu katastrof lotniczych.
Więcej informacji znajdziesz w poprzednim poście: Najważniejsze zagrożenia ze strony social mediów
Więcej informacji znajdziesz w zapisie webinaru Andrzeja Żurawika na naszym kanale na YouTube: