Jakie bariery hamują kreatywność? 

Na drodze do rozwoju każdego procesu mogą pojawić się bariery. Kreatywność można rozwijać, trzeba wiedzieć jednak, z jakiego rodzaju ograniczeniami możemy mieć do czynienia.  

Bariery hamujące kreatywność – Percepcja kluczem 

Na drodze do naszego rozwoju mogą stać bariery percepcyjne. Dlatego warto ćwiczyć percepcję, ćwiczyć postrzeganie, dla przełamania wszelkich barier w sobie, otworzeniu się. Co można zrobić? Dla przykładu posłuchać muzyki, za którą nie przepadamy, sięgnąć po kuchnię, której zwykle nie jadamy. Dzięki temu mamy szansę widzieć więcej niż inni, mieć więcej informacji, zwyczajnie wiedzieć więcej.    

Bariery hamujące kreatywność – Nawyki ograniczające 

Jeśli za często wykonujemy rzeczy tym samym trybem, nie mamy potrzeby poszukania być może lepszego rozwiązania. Tym, co hamuje jest też nieodpowiedni system edukacji nastawiony na odtwórcze i pamięciowe wkuwanie. Jeśli ktoś się z tego wyłamuje może się poczuć zwyczajnie gorszy.  

Na przeszkodzie w zespołach może też stać autorytaryzm i bariery twórcze, które ograniczają swobodę działania. Wraz z autorytaryzmem pojawia się brak zaufania, ścisłe reguły postępowania, ograniczające rozwój i kreatywność bariery.  

Bariery hamujące kreatywność – Brak zasobów i bariery emocjonalne 

To przeszkoda znana z wielu zespołów: nie ma czasu, nie ma pieniędzy, a ma być kreatywnie. Braki mogą tu dotyczyć środków materialnych, ale i informacji. Dodatkowo może pojawić się presja czasu. To wszystko sprawia, że w środowisku pojawiają się konflikty i może dojść do niezdrowej rywalizacji.  

Z kolei bariery emocjonalne to nasze doświadczenia. Mogą one sprawiać, że się na jakieś sfery blokujemy, jesteśmy na nie całkowicie zamknięci. Człowiek pod wpływem obniżonego nastroju może prezentować tylko rozwiązania odtwórcze. Podobnie ograniczają nas bariery kulturowe: to w jakim miejscu, kraju, środowisku się wychowaliśmy .  

Bariery hamujące kreatywność – Każdy jest kreatywny 

Kreatywność nie jest przywilejem geniuszy czy osób o wysokiej inteligencji lecz cechą wszystkich, którzy dostrzegają korzyści twórczego myślenia – podkreśla Anna Engel: – Jeśli nie wierzysz w posiadanie umiejętności twórczych, prawdopodobnie nie będziesz z nich korzystał.  

W jaki sposób zacząć burzyć bariery, rozwijać kreatywność? Warto zacząć od wiary w siebie. To jest pierwsza przeszkoda do przełamania!

Przeczytaj też poprzedni artykuł z cyklu o kreatywnym myśleniu: Czym jest myślenie kreatywne?

Więcej informacji znajdziesz w zapisie webinaru Anny Engel na naszym kanale na YouTube:

Strefa wiedzy