Komunikacja w firmie po pandemii

Po każdej wojnie, po każdej walce, po każdym zadaniu musi nastąpić przegrupowanie sił i podsumowanie. Dlatego musi nastąpić na nowo komunikacja z zespołem. Właśnie do sytuacji wojennej porównał to, co zastaliśmy w firmach po pandemii, Marek Kacprzak.

Doceniaj i buduj zaufanie
Najważniejsze trzy punkty w podsumowaniu sytuacji po ważnych wydarzeniach to:

  • docenianie
  • pamiętanie o trudzie pracy i niepewności
  • budowanie zaufania

Po pandemii bardzo dużo zespołów potrzebuje podsumowania pracy, bo dla wielu organizacji była to walka o przetrwanie. W komunikacji trzeba docenić trudy tej walki, docenić zmaganie się z przeciwnościami. Jednocześnie to moment na to, żeby zbudować zaufanie wśród swoich pracowników, pokazać, że jest się przywódcą, dla którego warto było walczyć.

Praca zdalna standardem

Warto pamiętać w komunikacji, co się zmieni po ostatnich miesiącach: praca zdalna nie będzie benefitem, będzie standardem; tryb zadaniowy zmieni stałe godziny pracy: wymusi to sam system pracy, w którym ciężko przestrzegać czasu pracy będąc w domu.

Niezmiernie ważne jest to, że wzrośnie zaufanie do pracownika, bo okazuje się, że ci, którzy pracują z domu są bardziej lojalni, wydajni i pracowici. Menedżerowie mniej czasu spędzą na nadzór – bo okazuje się, że on nie będzie tak bardzo potrzebny, będą mogli inaczej zarządzać.

Nowa rzeczywistość, nowe relacje

To wszystko powoduje, że w komunikacji musimy mieć nowe narzędzia, musimy stworzyć nowe relacje i mieć nowe podejście. Nowe narzędzia, to m.in. nauka pracy online, szczególnie z włączonymi kamperami. To też buduje nowe relacje.

Profesjonalna komunikacja wewnętrzna: pracownicy powinni wiedzieć pierwsi o cięciach, zwolnieniach, kłopotach. Informacja niepełna lub z „obcego” źródła daje pole do interpretacji, tego, że pracownicy sami sobie dopowiadają co się stało. I pamiętajmy: nie da się ukryć złych informacji.

Przygotowując się do komunikacji musimy być, co dla wielu będzie paradoksalne, bardziej gotowi na otwartość, niż gdy miało to miejsce przed pandemią.

Strefa wiedzy