Odwaga menedżerska: najczęstsze zachowania liderów i liderek

Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów przeprowadziła badania, które mierzyły poziom odwagi u osób na stanowiskach zarządzających, w tym liderów oraz liderek. W ramach analizy porównawczej obydwa badania zostały zestawione, by zidentyfikować kluczowe obszary rozwoju. Choć w wielu aspektach zarówno Liderzy, jak i Liderki prezentują podobne podejście do odwagi menedżerskiej, widać także istotne różnice w obszarach, które wymagają dalszej pracy.

Metodologia

W badaniach zastosowano dwie metody: CAWI na panelu menedżerów oraz badanie diagnostyczne na platformie DCE dedykowane liderkom. Próba badawcza:

  • Całkowita liczebność próby: N=258 (150M + 108K),
  • Termin realizacji: IV kwartał 2023 i III kwartał 2024,
  • Kwestionariusz: Opracowany w oparciu o Teorię Odwagi Menedżerskiej Brene Brown.

Odwaga Liderów

Liderzy – mężczyźni, w trudnych sytuacjach często preferują samodzielność. Rzadziej szukają pomocy u innych, co świadczy o ich niezależności i determinacji. Podczas podejmowania decyzji, mężczyźni częściej pozostają spokojni i opanowani, starając się utrzymać kontrolę nad sytuacją. Ważnym zachowaniem, które liderzy wskazują jako swoje mocne strony, jest praktykowanie spokoju w obliczu kryzysów, co pozwala im na podejmowanie przemyślanych działań w sytuacjach stresowych.

Liderzy również zaznaczają, że są w stanie szybko przejść do działań i podejmować decyzje, co może wynikać z ich umiejętności utrzymywania dystansu do emocji. Takie podejście, choć skuteczne w wielu sytuacjach, wymaga od mężczyzn większej refleksji, by nie działać impulsywnie i nie podejmować decyzji pod wpływem gniewu lub stresu. Liderzy, choć bardziej niezależni, rzadziej zwracają uwagę na opinie innych, co może utrudniać im efektywne zarządzanie zespołem.

Odważne zachowania najczęściej wskazywane przez Liderów:

Odwaga Liderek

Liderki – kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn, częściej wskazują na swoje umiejętności wywierania wpływu na innych i dążenie do rozwoju charyzmy. Kobiety często koncentrują się na tym, by być dobrym przykładem dla innych i dbać o moralność oraz etykę swoich działań. Cechuje je również wrażliwość na potrzeby innych, co czyni je bardziej uważnymi na potrzeby swoich zespołów.

Kobiety, w trudnych sytuacjach, wykazują się większą ostrożnością i starannością w podejmowaniu decyzji, a także częściej podkreślają znaczenie transparentności i nie składają obietnic, których nie mogą dotrzymać. Choć Liderki częściej wykazują większą wrażliwość, to wciąż stawiają na odpowiedzialność i profesjonalizm, nie rezygnując z dbałości o jakość pracy i relacji z innymi.

Odważne zachowania najczęściej wskazywane przez Liderki:

Pełen raport zawierający szczegółowe statystyki znajdziesz tutaj:

Kluczowe kompetencje Liderów i Liderek przyszłości

Analiza najodważniejszych zachowań Liderów i Liderek wskazuje na różnice oraz podobieństwa w podejściu do odwagi menedżerskiej. Odpowiedzi pokrywają się z wnioskami zawartymi w „Roku Lidera 2025” – obszernym raporcie opublikowanym niedawno przez GFKM, który powstał aby wyróżnić kluczowe kompetencje przyszłości dla osób na stanowiskach kierowniczych.

W obliczu dynamicznych zmian rynkowych liderzy muszą wykazywać się nie
tylko wiedzą techniczną, ale przede wszystkim odwagą w podejmowaniu
decyzji oraz zdolnością do motywowania swoich zespołów. Umiejętność zarządzania
zmianą, elastyczność i odporność na stres są dziś fundamentem efektywności.
Liderzy, którzy potrafią klarownie komunikować swoje oczekiwania, tworzyć
otwartą kulturę dialogu i budować relacje oparte na zaufaniu, osiągają największe sukcesy. – komentuje wyniki badania Rok Lidera 2025 Michał Miziewicz, Pełnomocnik Zarządu ds. ESG w ROMGOS.

Źródła

Strefa wiedzy