MBA po polsku czy po angielsku – jaki program wybrać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jaki program wybrać – MBA w języku polskim czy angielskim? Zastanawiają się co będzie dla nich lepsze, korzystniejsze. Z doświadczenia Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów wynika, że wśród uczestników nie ma reguły co do wyboru języka – są to bardzo indywidualnie podejmowane decyzje. Na MBA po polsku decydują się również osoby, które biegle władają językiem angielskim, z kolei MBA po angielsku wybierają przede wszystkim te osoby, którym zależy na doskonaleniu znajomości języka angielskiego profesjonalnego, biznesowego (przy czym nie chodzi tutaj o naukę języka, gdyż elementem rekrutacji jest test językowy, ale o wzbogacenie słownictwa).

MBA po polsku czy angielsku – jaki Program wybrać?

Warto podkreślić, że programy MBA, niezależnie od języka, są dokładnie takie same jeśli chodzi o zakres tematyczny, organizację zajęć czy formy zaliczenia. Decyzja dotycząca wyboru pomiędzy polskim i angielskim powinna być więc podjęta w oparciu o cele i potencjalne korzyści dla danej osoby. Czasami wybór determinuje to, czy uczestnik posługuje się angielskim w codziennym życiu zawodowym czy też prywatnym.

Co wyróżnia MBA po polsku, a po angielsku?

Charakterystyczną cechą w MBA po angielsku jest to, że część kadry (zarówno wykładowcy, jak i praktycy) jest z zagranicy, mamy więc możliwość korzystania z szerokich, międzynarodowych doświadczeń. Na ten program decydują się częściej osoby, które na co dzień pracują w międzynarodowych korporacjach i angielski jest ich narzędziem pracy, ale jest to też dobra okazja do zmiany ścieżki kariery i wejścia na globalny rynek pracodawców. Wśród uczestników zdarzają się także obcokrajowcy. Grupy tam są w prawdzie nieco mniejsze, ale jeżeli komuś zależy na tym, by obracać się w międzynarodowym środowisku, to będzie to najlepszy wybór.

Program MBA po polsku są obecnie znacznie częściej wybierane przez uczestników. Mają one nieco większe grupy, dzięki czemu mamy możliwość większej interakcji oraz networkingu.

Cechy wspólne obu wariantów

Wartością dodaną dla uczestników obu programów, zarówno MBA po polsku, jak i MBA po angielsku jest to, że ich uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w sesjach wymiennych z zagranicznymi uczelniami partnerskimi GFKM. Kluczową rolę odgrywa tu jednak biegła znajomość języka angielskiego.

Zobacz więcej szczegółów odnośnie programów Executive MBA klikając: TUTAJ

Autor: Dyrektor ds. organizacji MBA, Halina Frątczak

Strefa wiedzy