Na pomoc menedżerom i menedżerkom HR

W zmieniającym się dynamicznie i, jak uczy doświadczenie ostatnich lat, często nieprzewidywalnie świecie biznesu, stałą potrzebą jest doskonalenie i rozwój – czy to na poziomie indywidualnym, czy całych zespołów. Przed HR-owcami nie lada wyzwania. Na szczęście dostępne są programy i specjalistyczne narzędzia, które efektywnie pomogą im sprostać.

Chcesz utrzymać złowione talenty – onboarding to za mało

Dynamika rynku pracy sprawia, że pracodawcy muszą walczyć nie tylko o pozyskanie najlepszych talentów, ale również o ich utrzymanie w firmie. W naszych badaniach („Rok Lidera”, Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów 2022) utrzymanie pracowników i podtrzymanie ich zaangażowania wskazane zostały jako jedne z największych menedżerskich wyzwań. Sprostanie tym wyzwaniom jest możliwe bez efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi, a ogromną rolę w tym procesie do odegrania mają działy HR.

Zadania HR nie kończą się przecież na rekrutacji i onboardingu. Z raportu „Rynek Pracy 360” Grupy Progres wynika, że blisko 66 proc. firm, dbając o aklimatyzację nowego pracownika i wdrożenie go do pracy, przeprowadza onboarding. Niepokojące jest to, że zbliżony odsetek badanych nie planuje ścieżki kariery swoich pracowników. Co za tym idzie, nie dba strategicznie o rozwijanie „złowionych” talentów. To prosta droga, by te talenty stracić – brak możliwości rozwoju jest jedną z najczęstszych przyczyn rezygnacji z pracy. Rozwój jest najważniejszym czynnikiem w pracy zawodowej dla 32 proc. osób z pokolenia Y i dla 45 proc. z pokolenia Z („Pokolenia na polskim rynku pracy”, Grafton Recruitment 2022).

HR-owcu nie jesteś sam

Żadnego HR-owca nie trzeba przekonywać, że rozwój pracowników – zasobów ludzkich – ma niebagatelne znaczenie i wpływ na rozwój całego przedsiębiorstwa. Wyzwaniem pozostaje takie zaplanowanie procesów rozwojowych, by faktycznie przekładały się na wzrost firmy. Jak ocenić potencjał poszczególnych pracowników? Jak zdiagnozować ich potrzeby edukacyjne? Jak zaprojektować procesy rozwojowe, programy szkoleniowe, by rozwijać umiejętności niezbędne do realizacji biznesowych celów firmy?

Z pomocą przychodzą eksperci zarządzania zasobami ludzkimi Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Wykorzystując nowoczesne narzędzia, między innymi badania: Capsim Inbox, Mind Sonar, 360 stopni czy Development Center, nie tylko badają mocne i słabe strony, oceniają poziom kompetencji, pomagają wyławiać talenty, ale przede wszystkim wskazują ścieżki rozwoju – indywidualne i/lub całej organizacji.

To doskonała oferta dla działów HR, które chcą systemowo i profesjonalnie podejść do procesów rozwojowych organizacji i pracowników. Współpraca z GFKM ma tę dodatkową zaletę, że – oprócz diagnozy i wskazówek w określonych obszarach – HR-owcy zyskują doświadczonego i cenionego na rynku partnera w organizacji i prowadzeniu konkretnych szkoleń i kompleksowych programów rozwojowych.

 

Strefa wiedzy