Na jakim etapie życia najlepiej zacząć program MBA?

Często zadajemy sobie pytanie „Na jakim etapie życia najlepiej zacząć program MBA?”. Najlepszą odpowiedzią jest tutaj: na odpowiednim dla danej osoby. Nie ma reguły czy tzw. „odpowiedniego wieku”. Wśród uczestników programów MBA organizowanych przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów są tak osoby przed 30-stką, jak i po 50-tce (co potwierdza, że na rozwój nigdy nie jest za późno), przy średniej wiekowej w przedziale 35-45 lat.

Na jakim etapie życia najlepiej zacząć program MBA?

Zdecydowanie najistotniejsze jest to, na jakim jest się etapie życia zawodowego. Chodzi nie tyle o zajmowane aktualnie stanowisko (najczęściej uczestnikami  MBA są menedżerowie i kadra zarządzająca, ale zdarzają się też samodzielni i doświadczeni specjaliści z perspektywą awansu, którzy chcą się rozwijać), ile o pewne doświadczenie, praktykę i dojrzałość zawodową, które pozwolą efektywnie przyswoić wiedzę i rozwinąć kompetencje.

MBA – Czas na rozwój

Trzeba też pamiętać, że  MBA to dwa lata intensywnej pracy nad rozwojem swoich umiejętności oraz porządkowania i poszerzania wiedzy, którą później można z powodzeniem zastosować w praktyce. Na to trzeba znaleźć odpowiednią przestrzeń czasową, aby uzyskać maksymalne dla siebie efekty, ale na rozwój zawsze jest czas! Nasze doświadczenia pokazują, że  MBA można pogodzić zarówno ze zmianą pracy, jak i powiększeniem się rodziny (chodzi zarówno o panów, jak i panie), jest to więc kwestia dobrej organizacji swojego życia, odpowiedniej priorytetyzacji zadań i efektywnego zarządzania czasem – skąd my to znamy?!

To, dla kogo są MBA nie determinuje więc ani wiek, ani stanowisko, ale jedno jest pewne – musi to być świadoma decyzja uczestnika, bez względu na to czy dana osoba sama inwestuje w swój rozwój czy wspiera ją firma, która dostrzegła w niej potencjał.

Do dzieła!

Zobacz więcej szczegółów odnośnie programów Executive MBA klikając: TUTAJ

Autor: Dyrektor ds. organizacji MBA, Halina Frątczak

Strefa wiedzy