Priorytety nie tylko na czas kryzysu
Jak właściwie ustawić priorytety, które będą najważniejszymi dla nas punktami? Takimi, które definiują nasz czas w pracy, ale i poza nim?
Organizacja czasu w obliczu pracy zdalnej
Mówiąc o organizacji czasu należy wskazać punkty, z którymi musimy się borykać w trakcie przeniesienia rzeczywistości do świata wirtualnego, w którym nie ma ram czasowych. Należy odnieść się do nowego postawienia priorytetów pomiędzy rolami, jakie zajmujemy: czasu w pracy (mimo, że jesteśmy w domu), czasu dla domu, czasu dla rodziny, czasu na edukacje i dzieci oraz czasu dla siebie.
Zmiany i wyzwania
W przenoszeniu obowiązków ze świata „real” do świata „online” jednym z największych zagrożeń jest przenoszenie zakresu czasowego i priorytetów jeden do jednego. Ze względu na to, ile zajmują nam np. spotkania online w pracy, ile zajmuje nam potrzeba zadbania o edukację dzieci, musimy na nowo szybko zdefiniować przestrzeń, w której się poruszamy. By było łatwiej, należy się zastanowić, jakie 2-3 kluczowe zmiany nastąpiły – zarówno w życiu zawodowym, jak i domowym.
Zasady definiowania celów w koncepcji SMART
Przy definiowaniu celu warto posłużyć się pięcioma zasadami:
- bądź konkretny
- ustal miary
- pomyśl o zasobach
- uzasadnij ważność celu
- ustal termin
Ten ostatni punkt jest o tyle ważny, że biorąc pod uwagę prawo Parkinsona, jeśli nie mamy postawionego przed sobą deadline’u, nie będziemy w stanie w ogóle rozpocząć zadania. Z kolei brak myślenia o zasobach może sprawić, że będziemy zmuszeni w trakcie rezygnować z całego lub części planu. Możemy też ponosić dodatkowe koszty, mierzone zarówno w środkach finansowych, jak i w jednostkach czasu. Te cele to tzw. akronim SMART. Oprócz tego, że go stosujemy, warto dodatkowo zapisać sobie taki cel. Na koniec warto dać sobie prezent za to, że uda się postawione zadanie zrealizować.
O samonagradzaniu
Pamiętajmy też o pewnej pułapce, która stawia przed sobą duża część osób, które stawiają przed sobą zadanie. „Samo wykonanie zadania jest dla mnie nagrodą”. By być lepiej zmotywowanym, powinniśmy inaczej postawić przed sobą nagrodę. Powinno to być coś spoza naszej strefy pracy, coś na co mamy od dawna chęć. Coś, co będzie dla nas prawdziwą nagrodą.
Przeczytaj też poprzedni artykuł z cyklu o zarządzaniu czasem: Zarządzanie sobą w czasie
Więcej informacji znajdziesz w zapisie webinaru Beaty Bednarczyk na naszym kanale na YouTube!