Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w firmie

Możemy znaleźć wiele przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w różnych firmach i organizacjach.

AI w różnych branżach

W przemyśle popularnym zastosowaniem jest system predykcyjny. W technologii „zanurzona rzeczywistość” urządzenie posiada cyfrowego bliźniaka, który pracuje gdzieś w chmurze. Odpowiada on dokładnie jednemu, dedykowanemu egzemplarzowi. Posiada dane fabryczne, ale ma też wszystkie dane z sensorów, które do niego spływają. Dane z chmury w oparciu o analizowanie szeregów czasowych są w stanie podać informacje, które zoptymalizują i zabezpieczą przed awariami.

Przemysł produkcyjny

Detekcja defektów stali – w oparciu o dane historyczne (tzw. uczenie nadzorowane) jesteśmy w stanie zapisać w historii potencjalne zagrożenia, jakie pojawiają się na produkcji i natychmiast na nie reagować. Jeśli zauważamy, że dany fragment produkcji zawierał defekty, możemy natychmiast skupić się na tym, by poprawić produkcję, a informację o tym przesyła nam program. 

Prognozowanie postępów budowlanych

Prognozowanie postępów budowlanych – ten proces można zastosować też w innych miejscach, gdzie prace kilku zespołów wzajemnie wpływają na czas realizacji. Kiedy tylko system odkrywa, że dana część budowy postępuje wolno pomaga nam w podjęciu natychmiastowej decyzji. Czy potrzebna jest pomoc, czy może powinniśmy ekipę, która ma wejść za chwilę odesłać na inny budynek. 

Automatyczny nadzór BHP

Na budowach można też zastosować automatyczny nadzór BHP, który sprawdza, czy pracownicy są właściwie przygotowani do pracy pod kątem bezpieczeństwa. To samo rozwiązanie można też zastosować w miejscach, w których wymagane jest noszenie maseczek. System sam rozpozna czy dana osoba nosi zabezpieczenie i czy podjąć decyzję o niewpuszczeniu jej na teren budynku. 

Automatyzacja logistyki magazynowej 

Automatyzacja logistyki magazynowej – wielu obiorców, wielu nadawców. Do tego zarządzanie zarówno powierzchnią, jak i optymalizacją czasu pracy, wytrzymałości sprzętu do przenoszenia (wózki). Do tego są przygotowane roboty, które bez modyfikacji magazynu są w stanie wejść na dany teren i natychmiast przyspieszyć pracę, która tam ma miejsce.  

Przeczytaj też poprzedni artykuł z cyklu o sztucznej inteligencji w firmie: Program komputerowy a model uczenia maszynowego

Więcej informacji znajdziesz w zapisie webinaru Andrzeja Wodeckiego na naszym kanale na Youtube:


 

Strefa wiedzy