Strategia ESG – nie tylko dla raportujących

ESG i zrównoważony rozwój to kolejny obszar działalności wymagający opracowania strategii.

Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD raporty ESG według standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards) za ten rok mają obowiązek przygotowywać największe jednostki zainteresowania publicznego, które spełniają co najmniej jedno z dwóch kryteriów (przychód 170 mln zł, aktywa 85 mln zł) oraz zatrudniają co najmniej 500 osób. Od przyszłego roku obowiązek ten będą miały wszystkie duże podmioty (przychody ze sprzedaży 50 mln euro i/lub suma aktywów 25 mln euro, liczba zatrudnionych 250 osób). W następnych latach raportowanie obejmie małe i średnie firmy (jednostki zainteresowania publicznego) oraz podmioty, które prowadzą sprzedaż na terenie UE.

Posiadanie strategii ESG staje się niezbędne. Inwestorzy, instytucje finansowe, partnerzy będą wymagać, by kontrahenci uwzględniali aspekty ESG w działalności i potrafili je wykazać.

Od czego zacząć prace nad strategią ESG? Jakie elementy powinna uwzględniać? Wsparciem w całym procesie służą profesjonalni doradcy GFKM, wyspecjalizowani w kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz z nowymi obowiązkami prawnymi ESG.

Wsparcie ekspertów z obszaru ESG

Firmom, które przystępują do opracowania strategii ESG lub do dostosowania jej do nowych wymogów, a także stają przed obowiązkiem raportowania, GFKM proponuje kompleksową usługę doradczą, wspierającą specjalistów firmy. Punktem wyjścia jest audyt i analiza sytuacji pod kątem ESG. Na podstawie raportu z tego etapu, obejmującego również benchmarking oraz mapowanie modelu biznesowego z uwzględnieniem otoczenia społecznego i prawnego, opracowywane są rekomendacje do wdrożenia. Kolejnym etapem jest analiza podwójnej istotności, na której opiera się raportowanie ESG. Istotność odnosi się do wpływu firmy na ludzi i środowisko oraz do wpływu na kondycję finansową organizacji.

W pakiecie doradztwa ESG znajdują się także warsztaty dotyczące liczenia śladu węglowego oraz taksonomii – ujawnień taksonomicznych, które w kontekście ESG oznaczają identyfikację konkretnych działań, mających wpływ na cele zrównoważonego rozwoju.

Centralnym elementem doradztwa jest opracowanie strategii ESG. Doradcy GFKM oferują również wsparcie w procesie jej wdrożenia: SPRAWDŹ

Fundacja posiada również profesjonalne usługi doradcze z innych obszarów: DORADZTWO

Strefa wiedzy