Studia podyplomowe dla menedżera
LLL, czyli lifelong learning – pojęcie znane każdemu ambitnemu menedżerowi. Oznacza uczenie się przez całe życie. W świecie nieustannie zachodzących zmian to warunek efektywnego funkcjonowania w biznesowym środowisku i satysfakcjonującej kariery zawodowej.
Myśląc o lifelong learning w kontekście menedżerów, wiele osób myśli – w pewnym wymiarze słusznie – o długofalowych programach rozwojowych albo kolejnych, nowych szkoleniach czy warsztatach online. Generalnie o wykorzystywaniu każdej sposobności, by podnosić kompetencje i poszerzać horyzonty. Oferta jest tak bogata, że może przyprawić o zawrót głowy. W tej mnogości propozycji, łatwo stracić z oczu jedną ze sprawdzonych przez wiele pokoleń menedżerów metod kształcenia. Chodzi o studia podyplomowe dla menedżera, które nie tylko pozwalają zdobyć nową albo pogłębić już zdobytą wiedzę, ale mogą również otworzyć drogę do rozpoczęcia nowego etapu kariery, a nawet przekwalifikowania się i wejścia w nową branżę.
Dobry PM zawsze i wszędzie w cenie
Jako przykład niech posłużą nam podyplomowe studia zarządzania projektami – od wielu lat cieszące się dużym powodzeniem wśród klientów Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Możemy pochwalić się już ponad 1200 zadowolonych uczestników.
Profesjonalny project manager poradzi sobie w każdej branży, z każdym zadaniem i zespołem. Zarządzanie projektami to niezwykle wymagająca dziedzina. Wymaga zarówno umiejętności zarządzania zespołem, komunikacji i motywowania, planowania, podziału ról i zadań, wiedzy na temat finansów czy zwinności w projekcie. Na to wszystko nakłada się też wymóg nie tylko świadomości, ale i sprawnego stosowania odpowiednich, charakterystycznych dla zarządzania projektami technik i narzędzi.
Zwykły kurs nie wystarczy. Nawet jeśli byłby prowadzony przez bardzo doświadczonego project managera. To, czego potrzebuje menedżer chcący skutecznie zarządzać projektami, to studia podyplomowe. Za tą formą kształcenia przemawiają, między innymi, większa liczba godzin nauki w warsztatowej formule oraz modułowy program, pozwalający na sukcesywne zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji w odpowiednio zaplanowanych sekwencjach.
Menedżer się doskonali
Pewnego rodzaju odpowiednikiem studiów podyplomowych, jako formy edukacji menedżerskiej jest studium. Z myślą o podnoszeniu kompetencji niezbędnych na pozycjach liderach, powstało Profesjonalne Studium Doskonalenia Umiejętności Menedżerskich.
Nauka w studium, odbywająca się – jak zdecydowana większość szkoleń i warsztatów oferowanych przez GFKM – w formie partycypacyjnej, podzielona została na cztery moduły: przywództwo i kierowanie zespołem, skuteczne motywowanie w praktyce, sztuka negocjacji oraz zarządzanie czasem i radzenie sobie ze stresem. Kompetencje i praktyczne umiejętności związane z każdym z tych zagadnień są niezbędne w codziennej pracy menedżera. Odporność na stres i motywowanie pracowników w badaniu GFKM „Rok Lidera 2022” zajęły natomiast odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce wśród kluczowych umiejętności lidera (na drugim miejscu uplasowało się zarządzanie zmianą).
Wartością studium, która jest nie do przecenienia, jest też to, że uczestnicy studium analizują – we współpracy z prowadzącymi i innymi słuchaczami – własne doświadczenia.
Co dalej?
Jeśli nie studia podyplomowe dla menedżera i jeśli nie Studium Doskonalenia Umiejętności Menedżerskich, to… Executive MBA, a dla absolwentów tego szczebla Post MBA. Obydwie te formy studiów dla menedżerów zasługują jednak na odrębny artykuł.