Umiejętność zarządzania czasem redukuje stres
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Najczęściej związany jest z pracą i w szczególności dotyka osoby na stanowiskach menedżerskich. Raporty krajowe i międzynarodowe biją na alarm: Polacy są najbardziej zestresowanym społeczeństwem w Europie. Możemy sobie pomóc – ucząc się zarządzania czasem i radzenia sobie ze stresem.
Z biologicznego punktu widzenia stres jest zjawiskiem pozytywnym. W obliczu zagrożenia motywuje do szybkiego działania i stawia nas w stan pogotowia. Problem zaczyna się, gdy staje się przewlekły, demotywuje i uniemożliwia wykonywanie obowiązków. Nieustanne napięcie prowadzi do powstawania psychosomatycznych schorzeń, spadku energii oraz poziomu zadowolenia z życia. Większość z nas narzeka na brak czasu – na pracę, pasję, życie prywatne czy w końcu brak czasu dla siebie. Nie wiemy, jak pogodzić realizację celów zawodowych i prywatnych. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i poczuciu, że „coś” nas goni. Trudno znaleźć nam odpowiedź na pytanie, dokąd tak biegniemy i po co.
Stres w badaniach
Raport Automatic Data Processing „People at Work 2022: A Global Workforce View” wskazuje, że Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Codziennie stresu w pracy doświadcza co piąty Polak (aż 22,15 proc.). Bardziej niż my, stresują się jedynie Niemcy (25,14%).
Według innych badań, których wyniki znajdziemy w raporcie MultiSport Index 2023, ponad połowa pracowników w Polsce doświadcza stresu co najmniej raz w tygodniu. Aż 28 proc. ankietowanych przyznaje, że stres towarzyszy im w pracy „codziennie lub prawie codziennie”, a co piąty (18 proc.) zmaga się z nim nawet kilka razy w tygodniu. Zaledwie co dziesiąty badany deklaruje, że nie odczuwa stresu związanego z pracą zawodową.
Stres odczuwany w czasie pracy znacząco utrudnia sprawne funkcjonowanie i przyczynia się do mniejszej efektywności, przemęczenia czy w końcu wypalenia zawodowego. Cierpi na tym jakość wykonywanych obowiązków, co może mieć negatywny wpływ na kondycję firmy i jej wyniki. Aby zapobiec takiej sytuacji lub pomóc w rozwiązaniu istniejącego już problemu warto zainwestować w szkolenie, podczas którego zarówno kadra menedżerska, jak i pracownicy innych szczebli poznają i nauczą się wykorzystywać w praktyce metody i narzędzia zarządzania sobą w czasie oraz reagowania na stres.
Jak sobie z nim radzić?
Szkolenie z zarzadzania czasem daje możliwość uzyskania realnego wpływu na nasze życie. Większość z nas ma swoje cele zawodowe, ale oprócz tego chce realizować się prywatnie. W gąszczu spraw trudno się odnaleźć i zachować spokój i równowagę. Z naszych dyskusji z uczestnikami szkoleń z zarządzania czasem i radzenia sobie ze stresem wynika, że większość z nich nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: co jest dla Ciebie najważniejsze? Zwykle pada odpowiedź: wszystko. Inni zastanawiają się, od czego zacząć i co odłożyć na później, bo otrzymują zadania z datą realizacji „na wczoraj” lub nie wiedzą, jak priorytetyzować zadania. Kiedy już uporamy się z pracą, jesteśmy bombardowani ofertami różnorodnych atrakcji, zajęć rozwijających pasje itp. Często zastanawiamy się, co lub kto jest złodziejem czasu oraz jak sobie z tymi złodziejami poradzić. Podczas szkoleń indywidualnie definiujemy problemy. Podpowiadamy, jak ustalać priorytety. Prezentujemy narzędzia, które pomagają zapanować nad czasem i stresem, i uczymy, w jaki sposób z nich efektywnie korzystać, by w efekcie odzyskać czas, komfort i spokój.
Jakie konkretne czynniki decydują o poziomie stresu w pracy? Paradoksalnie nie są nimi lęk przed utratą stanowiska czy strach przed przełożonym, lecz w dużej mierze presja czasu i natłok obowiązków. Znalezienie złotego środka pomiędzy czasem pracy a odpoczynku oraz rozwój miękkich kompetencji umożliwiających unikanie przewlekłego stresu, mają znaczący wpływ na poprawę jakości życia – tak zawodowego, jak i prywatnego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zarządzania stresem oraz całą problematyką związaną z kierowaniem zespołem, to zapoznaj się z naszą całą ofertą szkoleń otwartych.