Kierowanie Projektem Europejskim
Jak skutecznie pozyskać środki europejskie
Opis
Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej opierają się na specyficznym podejściu do zarządzania projektem, które już na etapie składania wniosków o dofinansowania podlega ewaluacji. Skuteczność ubiegania się o środki europejskie w znacznej mierze uzależniona jest od prac planistycznych na etapie przygotowania wniosków.
Szkolenia ma na celu dostarczenie praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie planowania, wdrażania i zarządzania projektami zgodnie z metodyką kierowania projektem europejskim.
W czasie szkolenia nauczysz się identyfikować zakres i cel projektu, zdobędziesz umiejętność formułowania projektu i przygotowania wniosku aplikacyjnego. Zapoznasz się z kryteriami oceny projektów europejskich i dowiesz się jakie są możliwości uzyskania wsparcia z funduszy Unii Europejskiej.
Aktualnie rozpoczynają się intensywne prace nad przygotowaniem ostatecznego kształtu systemów zarządzania funduszami strukturalnymi. Tym ważniejsze – szczególnie w dobie recesji wynikającej z pandemii – będzie skuteczne aplikowanie o środki z funduszy europejskich na rozwój działalności przedsiębiorstw oraz innych podmiotów życia gospodarczego.
Dla kogo
Dla wszystkich chcących poznać metodologię i praktykę zarządzania cyklem projektu europejskiego (European Project Cycle Management), w szczególności dla realizujących projekty, członków zespołów projektowych, wykonawców prac projektowych oraz osób, które przygotowują się do prowadzenia projektów.
Program szkolenia
OGÓLNE ZASADY KIEROWANIA PROJEKTAMI EUROPEJSKIMI
- kluczowe pojęcia i zasady kierowania projektem europejskim
- specyfika projektów europejskich – zgodność z celami strategicznymi Unii Europejskiej
CYKL PROJEKTU EUROPEJSKIEGO
- faza programowania projektów – rola instytucji wspólnotowych
- faza identyfikacji projektu – analiza interesariuszy, analiza problemu, celu i wybór strategii działania
- faza planowania projektu europejskiego – matryca logiczna, zarządzanie czasem (ścieżka krytyczna i harmonogram), budżet, kwalifikowalność wydatków, zarządzanie ryzykiem, komunikacja i odpowiedzialność w projekcie, zarządzanie jakością
PRAKTYCZNE PRZYGOTOWANIE WNIOSKU APLIKACYJNEGO
- przegląd formularzy aplikacyjnych
- struktura wniosku aplikacyjnego
- karta projektu europejskiego
KRYTERIA OCENY PROJEKTÓW EUROPEJSKICH
- pojęcie kryteriów oceny projektów
- ocena sukcesu w projektach
- kryteria formalne i merytoryczne
- podstawowe zasady ewaluacji projektów
MOŻLIWOŚCI UZYSKANIA WSPARCIA Z FUNDUSZY UNII EUROPEJSKIEJ
- źródła pozyskania dofinansowania z funduszy UE
- dobór form wsparcia
Korzyści dla uczestników
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą potrafili:
- właściwie sformułować i zaplanowania projekt europejski,
- prawidłowo przygotować wniosek aplikacyjny,
- dokonać wyboru źródła finansowania zaplanowanego projektu europejskiego.
Metody szkolenia
Szkolenie ma charakter warsztatu. W ramach zajęć uczestnicy pracując w zespołach przygotowują projekt wykorzystując narzędzia i techniki metodyki kierowania projektami europejskimi.