Zielone Innowacje – nowy projekt dotyczący reagowania na pomorskie wyzwania klimatyczne

Powrót do aktualności
Ruszają pomorskie Zielone Innowacje – nowy projekt Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation, w który włącza się również GFKM! Tym samym, ruszyła otwarta rekrutacja do zespołów, które wspólnie będą reagować na pomorskie wyzwania klimatyczne. 

Zielone Innowacje to projekt pt. „Dialog i współpraca międzysektorowa motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie”. Jego celem jest zbudowanie kultury współpracy i dialogu społecznego w obszarze środowiska i ekologii między lokalnymi społecznościami oraz samorządami z sześciu gmin Pomorza.

– W ramach tego projektu powstanie sześć interdyscyplinarnych zespołów, w sześciu gminach Pomorza. W ich skład wejdą przedstawiciele samorządów, biznesu, organizacji pozarządowych, mediów oraz lokalni aktywiści społeczni. Podczas pracy warsztatowej zaprojektują sześć innowacyjnych rozwiązań ekologicznych. Będą one odpowiedzią na realne potrzeby poszczególnych gmin – wyjaśnia Aleksandra Wołodko, koordynatorka projektu.

Dodatkowo 20 liderek i liderów z tych zespołów weźmie udział w programie rozwijającym ich kompetencje organizacyjne, komunikacyjne i zarządcze.

“Na zakończenie projektu, na bazie zdobytych doświadczeń, powstanie publikacja, innowacyjny manual, w którym opracowany zostanie model współpracy do budowania relacji w społecznościach lokalnych i rozwiązywania wyzwań ekologiczno-społecznych. Zaproponowany model jest dużą szansą, aby województwo pomorskie stało się inicjatorem wprowadzania zielonych innowacji w innych regionach całej Polski – dodaje Monika Hinc, prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION – realizatora projektu.

Udział w projekcie do tej pory zadeklarowało 19 organizacji, instytucji i firm, do których należą: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Starostwo Powiatu Gdańskiego, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Żukowo, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pracodawcy Pomorza, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Gdański Klub Biznesu, Agencja Rozwoju Pomorza, LPP SA, Farm Frites Poland SA, Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Trójmiasto, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie, Fundacja Mamy Wenę, Fundacja Twoja Rola oraz Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów.

– Na warsztaty projektowania Zielonych Innowacji i wspólne działania na rzecz ochrony klimatu w swoim otoczeniu w najbliższym czasie zapraszamy mieszkańców gmin Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa. O kolejnych pomorskich gminach, które dołączą do projektu, będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej i Facebooku projektu. Zgłoszenia do udziału przyjmowane są mailowo na adres kontakt@upfoundation.pl” – mówi Justyna Kowalkowska, specjalistka ds. współpracy w Zielonych Innowacjach.

Więcej o projekcie: www.forumrozwoju.org.pl/zielone-innowacje

Kontakt:

  • Specjalistka ds. komunikacji: Aneta Bożyczko, aneta.bozyczko@upfoundation.pl
  • Koordynatorka projektu: Aleksandra Wołodko, aleksandra.wolodko@upfoundation.pl
  • Specjalistka ds. współpracy: Justyna Kowalkowska, kontakt@upfoundation.pl

zdjęcie z inauguracji projektu zielone innowacje zdjęcie z inauguracji projektu zielone innowacje

(materiały prasowe Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation)