Co wpływa na naszą motywację?

Około 30% pracowników deklaruje zaangażowanie w działania związane z pracą – te osoby możemy określić jako zaangażowane maksymalnie. 50% traktuje pracę jako miejsce do zarabiania pieniędzy. Mniej więcej 20% nie jest zaangażowanych w ogóle, wręcz szkodzi relacjom w pracy – w tym relacjom pomiędzy pracownikami. Co wpływa na naszą motywację?

Stosunek ludzi do pracy

To wyniki badania Instytutu Gallupa, które pokazują, jak jesteśmy zaangażowani w pracę. Dają one pewien punkt startu do rozważań na temat tego, jak się odnajdują ludzie w pracy. 

Efektywne motywowanie

Badacze potwierdzają, że nie ma jednego klucza, by efektywnie motywować w pracy. Bardzo dużo zależy od kontekstu oraz od samej osobowości człowieka. Kontekstem jest sytuacja, w której jest człowiek: ile ma lat, czego potrzebuje, w jakiej znajduje się sytuacji zawodowej czy osobistej. Jakie ma perspektywy, ambicje i dążenia: zarówno prywatne, jak i zawodowe. To właśnie te czynniki decydują o tym, co wpływa na naszą motywację.

Czy motywacja finansowa działa?

Rożne czynniki sprawiają, że dana osoba może być lepiej zmotywowana. Oczywiście jednym z podstawowych czynników, które to sprawiają są… pieniądze. To one dają najszybszy efekt poprawy efektywności, która następuje niemal natychmiast po ich otrzymaniu. Jednocześnie przed pojawieniem się gratyfikacji finansowej pojawi się pytanie o to, jak skutecznie motywować finansowo. Jakie muszą być wysokości stawek i czy mają mieć one charakter jednorazowy, czy cykliczny.

Efekt nadpłaty

To pytanie jest ważne również ze względu na psychologiczny efekt nadpłaty. Jest to sytuacja, w której ludzie pracownik sobie sprawę, że na przykład zarabia za dużo w stosunku do swoich kompetencji lub zajmowanego stanowiska. Okazuje się, że jeśli pracownik otrzyma za dużo pieniędzy nastąpi szybki wzrost wydajności, ale po krótkim czasie spadnie on do poziomu poniżej punktu startu. Taka motywacja jest krótkotrwała.

Ludzie przestają widzieć związek pomiędzy swoją pracą, a efektami finansowymi. Właśnie dlatego wszelkie podwyżki i premie trzeba powiązywać z efektami oraz środowiskiem pracy. Nie chcemy by okazało się, że ktoś zarabia lepiej niż inne osoby na podobnych stanowiskach, ale w innych firmach.  

Jeżeli jesteś zainteresowany/a praktycznym ćwiczeniem umiejętności motywowania pracowników w organizacji, zapraszamy na nasze szkolenie: Skuteczne Motywowanie w Praktyce

Strefa wiedzy