Przywództwo w kryzysie – kryzys może być szansą na rozwój
Choć sytuacja kryzysowa nie jest tym, czego oczekujemy, zawsze można spojrzeć na nią z dwóch perspektyw. Z jednej strony jako jawiącą się trudność nie do pokonania, co od razu skazuje nas na porażkę. Z drugiej jako szansę na rozwój. Tomasz Owczarek określa trudną sytuację i nasze w niej zachowanie jako eksperyment. A wiadomo, że w ramach każdego eksperymentu jest też miejsce na błędy. Nie mamy gotowych i sprawdzonych rozwiązań pojawiających się problemów, bo obecna trudna sytuacja jest nowym, wspólnotowym doświadczeniem.
Najważniejsze bowiem to nie poddać się marudzeniu, które – jak podaje prowadzący -wyrażone jest w języku angielskim najdłuższym nietechnicznym słowem floccinaucinihilipilification. Oznacza ono jednorazowy akt lub zwyczajową skłonność do uznawania czegoś za bezwartościowe.
Według autorów „Handbook of Research on Crisis Leadership in Organization” kryzys nie jest czymś bezwartościowym. Uważają oni wręcz, że „nie stać nas na zmarnowanie kryzysu”. Dzięki takiemu podejściu możemy wynieść z trudnej sytuacji wiele dobra, które w przyszłości będzie pracowało na korzyść lidera i zespołu. Szukanie rozwiązań nie należy do prostych zadań, nie można mieć co do tego złudzeń. Tomasz Owczarek podpowiada, jakie obszary są jego zdaniem szczególnie istotne dla lidera i zespołu mierzących się z sytuacją kryzysową. Jednak nie uważa, że jego lista jest jedynie słuszna i kompletna. Zachęca liderów do definiowania własnych, bo dzięki temu będą mogli dopasować swoje działania do potrzeb zespołu.
Przytacza jako inspirację przykład znanego muzyka jazzowego, Keitha Jarretta, który został zaproszony do zagrania koncertu w Kolonii. Na miejscu pianistę zaskakuje jakże ważna dla wirtuoza rzecz – ma do dyspozycji zupełnie inny instrument niż ten, o jaki prosił. Fortepian jest mniejszy i do tego nie działają wszystkie klawisze. Mimo początkowej odmowy, Keith Jarrett zgadza się jednak zagrać. Wykorzystał to, co było dostępne. Zagrał zupełnie inaczej niż dotychczas i w ten sposób powstał zapis koncertu, który przez długi czas był najlepiej sprzedającą się solową płytą w historii jazzu.
Kryzys może więc być twórczym doświadczeniem, które jeśli zostanie potraktowane jako eksperyment, może przynieść ciekawe rozwiązania i być korzyścią dla lidera i zespołu.