Nieformalne docenienie

Nieformalne docenienie to warunkowe, ukierunkowane, szczere (autentyczne) wyrażenie aprobaty i uznania dla pracy pojedynczej osoby lub grupy.
Warunkowe, to znaczy dotyczące konkretnego zachowania, które miało wpływ na sukces w danej grupie. Ukierunkowane, czyli musi dotyczyć konkretnej osoby, nie grupy.
Musi być szczere, czyli emocjonalnie prawdziwe*.
Władza uwiarygadnia
Warto pamiętać, że efektywniejsze wzmocnienie osiągniemy jeśli będzie ono od osoby posiadającej władzę. Chyba że – to ważny wyjątek – popłynie od osoby, która stanowi wewnętrzny autorytet w zespole lub organizacji. Nieformalne docenienie ma o wiele większą wartość i siłę od tego, które wiąże się z formalnymi programami motywacyjnymi.
Nieformalne docenienie łatwiej zbadać, bo bez względu na branże mają one podobny charakter, natomiast w innych środowiskach programy motywacyjne, nawet w tej samej branży mogą mieć zupełnie inny charakter.
Jak skuteczne jest nieformalne docenienie
Skuteczność nieformalnego docenienia wynosi – według metaanalizy (Stojakovic, Luthans w 2003 roku) około 17 procent. Jeśli zaś wzmocnimy działanie także o motywację finansową, jej skuteczność wzrośnie do 45 procent.
Zaobserwowano też, że nieformalne docenienie skuteczniejsze jest w branży produkcyjnej niż np. w usługowej. Tu zdecydowanie łatwiej wyłapać dobre zachowania, jak i te złe i docenić pracownika lub przekazać informację zwrotną mówiącą o popełnianych błędach.
Docenienie a rotacja
Warto zwrócić też uwagę na odpowiedź na pytanie, które pojawiło się w ankiecie Gallupa: „W ciągu ostatnich 7 dni otrzymałem uznanie lub pochwałę za to, co robię”. Przebadano tu ponad 100 tysięcy osób, i uzyskano dużą korelację z przychodami, produktywnością firmy oraz satysfakcją klienta. Nie przełożyło się to natomiast na zmniejszenie rotacji pracowników.
* – żródło: Handbook of Principles od Organizational Behavior (2008)
Więcej na temat motywowania pracowników przeczytasz w poprzednim artykule: Produktywność pracowników – finansowa lub niefinansowa motywacja?